Založ si blog

Po Ficovi príde ešte sofistikovanejšia mafia

Fico to robil lepšie ako Mečiar, nenápadnejšie, menej násilne a konfliktne. Nie je to iba o týchto dvoch známych menách, ale o podhubí, ktoré z takéhoto cudzopasenia na štáte benefitovalo a prežije aj po páde „hláv“. Príde nová liga, veľkí hráči so snahou byť menej viditeľní až neviditeľní. Nebudú v takej miere sponzorovať strany, ale kľúčových jednotlivcov, ktorí sa dajú kúpiť. Aj Fico je dievča, ktoré ide vymeniť. Zbytočne konšpirovať o vplyve západných či východných krajín, nemajú u nás takú praktickú moc, nebenefitujú tak ako naši vybraní oligarchovia, ktorí sa rozhodli napojiť na štát.

Populizmus nebude stačiť navždy, časom ľudia prekuknú staré triky a tak sa bude musieť prísť s novými. Tí čo nastúpia, budú naozaj odborníci, ale iba niektorí budú mať dobré úmysly, kým tí druhí sa budú snažiť brániť diverzifikácii moci tak ako sa bránili aj Fico a Mečiar a ich snaha bude naďalej, pomaly ju zlučovať pod svoju kontrolu, čím prirodzene zvýšia svoju cenu.

Čo je tam Čapie hnízdo proti tomu koľko Babiš ČR ušetrí. Zdanie klame, odhalené kauzy sú len zlomok celého objemu korupcie. Zdanie klame, oligarchovia benefitovali zo štátu už oveľa skôr ako sa o politiku obtreli. Ak príležitosť robí zlodeja, niektoré machinácie nie sú ani porušením zákona a keby aj boli, zákony sa vedia zmeniť v prospech toho kto má moc.

Vždy keď sa prikláňame ideologicky na stranu krajín ako Rusko alebo USA, sme naivní, to sú tiež zeme, kde oligarchovia hľadajú cestičky ako sa obohatiť na úkor všetkých ostatných spoluobčanov (nás), bez toho aby ich prínos bol benefit, ale sú skôr iba nadbytočná prísavka, ktorú treba živiť.

Sociálne a ľavicové pohľady nás nezachránia, nie je to chyba kapitalizmu, lebo kritikou nie je fungovanie a ocenenie schopnosti podnikania, oligarchovia nie sú oceňovaní za investiční risk, za energiu a čas, ktoré venovali rozvinutiu nejakého reálneho prínosného biznisu. Iba cucajú zo štátneho rozpočtu pre svoj osobný prospech bez toho aby výmenou za to niečo vôbec dali.

Kone oligarchov nemusia byť vždy biele kone, dajme si pozor na ľudí, ktorí opúšťajú mladé strany hneď po uvedení do života. Na tých, ktorí radi otáčajú o 180 stupňov. Na tých, ktorí nemajú žiadne presvedčenie a často sú jazýčkom na váhach, keď sa rozhoduje o mnohom.

Postihy musia byť tvrdšie, musia mať výstražný efekt, musia byť oblasti, kde poslanecká imunita nestačí.

Máme výhodu, že v malom štáte všetko viac vidno, ťažšie sa niečo stratí a zahmlie, bohužiaľ, nič sa nedá robiť s tými z nás, ktorí sa rozhodnú byť dobrovoľne slepí a slepo podporovať usvedčených.

Po Ficovi nastúpia Babišovia, kultivovanejší a inteligentní, možno bez spornej minulosti, nekúpia si iba primitívov, zalíškajú sa aj tej časti spoločnosti, ktorá sa považuje sa vyspelejšiu a sebakritickejšiu.

Zastupiteľská demokracia má slabosť práve v tom, kto nás zastupuje, ani dnes to nie je dostatočne ošetrené, aby zástupcovia niesli primeranú zodpovednosť právomociam, ktoré majú.

Nemusíme mať priamu demokraciu pre všetko, ale mali by sme mať pre to najdôležitejšie, pre obecné zmeny systému, pre jeho definovanie v oblastiach kde z logiky veci je odhlasovanie obmedzenia práv niektorých funkcií, či zvýšenie politickej zodpovednosti na niektorých úrovniach nepravdepodobné (ako keď si majú poslanci odhlasovať niečo v ich neprospech a nie prospech).

Spoločnosť, ľudia v nej, sa v mnohom nezhodnú, máme rôzne preferencie, svetonázory, inak vnímame etiku a morálku v rôznych situáciách. Spoločne, ale ľudia môžu dosiahnuť zlepšenie miery kontroly, vyvodenia zodpovednosti, zefektívniť procesy. Demokracia je o občianskej spoločnosti a všetkých podobách, ktoré môže mať. Nie iba ľudia v uliciach, ale aj v článkoch, diskusiách, názoroch vyslovených v osobnom živote.

Štát nie je nepriateľ ani priateľ, je tým čím si ho urobíme alebo aj tým čo dovolíme aby z neho spravili iní. A tí iní nie sú iba spoluobčania s odlišnými názormi ako Vy, s nimi sa iba navzájom opľujete v diskusii, kde práve zo žabomyších konfliktov benefitujú tí, ktorí ho používajú ako vietor do plachiet pre svoje ciele, pre to čo ich vynesie k moci.

 Je to závislé na spoločnosti, našej mentalite a vyspelosti, ale aj na tom ako dobre sú nastavené pravidlá, ako veľa či málo skuliniek v nich je. Mali by sme sa uspôsobiť a definovať riadenie v štáte, aby sme ho dokázali poistiť aj proti naším vlastným omylom, keď vo voľbách zvolíme napr. toho kto nie je tým, kým sa zdá. Nie preto, že neteší naše emócie, nehýčka si nás a nevzdáva nám úctivé poklony, ale aby sme sa poistili pred tými, ktorí zneužijú systém aj keď s nimi sympatizujeme a videli sme ich ako záchranu.

Lepšie veci budú, ak si ich zaslúžime, ak sa o ne zaslúžime.

Iba blogeri, diskutéri a čitatelia Pravdy to ešte nepochopili

16.03.2018

Sieť a Most-Híd po parlamentných voľbách v rozpore s deklarovaným išli hneď na vyzvanie do vlády so Smerom, aj za cenu, že Sieť sa rozpadne (a rozpadla). To je niečo ako keby sa z kotlebovcov viac »

Moji a Tvoji politici

16.03.2018

„Moji kradnúť môžu, tvoji nie.“ Nemal by nikto! Za stav vecí môže aj naša pokrivená mentalita. To všetko čo dovolíme „svojim“. Nemali by sme dovoliť aby ani názory s ktorými sa stotožňujeme viac »

Hotdogy, mítingy a klamstvá

15.03.2018

Tak ako sú ľudia, ktorí sa dajú kúpiť jedlom alebo predstavením, sú ľudia, ktorí sa dajú kúpiť klamstvami. Klamstvami, ktoré rozvracajú spoločnosť, ktoré zakrývajú zločiny, klamstvami, viac »

Sergej Skripaľ, proces, Moskva, vojenský súd

Británia požiadala OPCW o analýzu vzoriek látky, ktorou otrávili Skripaľa

16.03.2018 23:11

Podľa Downing Street by mali čoskoro do Británie pricestovať predstavitelia Organizácie pre zákaz chemických zbraní , aby si prevzali vzorky uvedenej látky.

SR Pezinok doprava nehoda vlak zranení

V Pezinku sa zrazil vlak s lokomotívou, najmenej 18 zranených

16.03.2018 19:22, aktualizované: 22:29

Na mieste boli záchranári a sedem sanitiek.

Za slušné Slovensko, Trenčín

Vymeniť figúrky nestačí, dožadovali sa v Prešove a ďalších mestách

16.03.2018 19:09, aktualizované: 20:51

V desiatkach slovenských miest vyšli protestujúci do ulíc, aby sa na zhromaždeniach Za slušné Slovensko vyjadrili k aktuálnej politickej situácii.

denisa sakova

Nahradí Kaliňáka Saková? Uvažuje sa aj o Rašim

16.03.2018 18:19, aktualizované: 21:02

O Sakovej ako o potenciálnej nástupkyni Kaliňáka sa hovorí dlho. Tá sa však spomína aj ako vicepremiérka pre investície a informatizáciu.

odyseus

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 9891x
Priemerná čítanosť článkov: 989x

Autor blogu

Kategórie

Archív